Znám Křišťálové údolí, kde nejhlubší je les ..

08.01.2024

Od července 2023 realizuji projekt Sklářské workshopy, který je podpořený z účelové neinvestiční dotaze 2.5 na podporu regionálních výrobků a výrobců a tradičních řemesel v Libereckém kraji.  

V první polovině roku 2024 plánuji zřízení workshopu malování na sklo, doplněný o malou expozici historických výrobků. Konkrétně instaluji vitrínu v prostoru Sklářské krčmy v Lindavě, kde budou workshopy probíhat a kde se návštěvníci seznámí s tradičními pomůckami jakou jsou štětce z veverčích chlupů, olovnaté barvy, špachtle a ředidla používané v minulosti. Cílem projektu je zvýšit povědomí o důležitosti tradičních, historických řemesel a přiblížit je zábavnou formou návštěvníkům Libereckého kraje. https://www.atelier-minart.com/sluzby/

Malířská dílna a výrobky z ní budou přizpůsobeny nadšencům a hlavně dětem. Používat se budou ekologické hydro-glazury a proces vypalování se urychlí v chladící peci, sušením.

Workshop Korálková dílna je ve Sklářské krčmě Ajeto zavedenou sezónní aktivitou. Pořádám dílnu pro návštěvníky Krčmy pravidelně, začínám v dubnu a funguji až do září, a to od roku 2014. Jsem tam od počátku s původním personálem rodinné firmy Ajeto a spolupráce trvá po změně majitele sklárny do dnes. 

Práci na volné noze předcházelo zaměstnání pro soukromou firmu, jejíž majitel je obchodník s korálky a komponenty ze Chřibské. Tento sklářský technolog, inovátor a sběratel mě zaměstnával celkem sedm let. Během začátků jsem pracovala z domova, fotila veliké množství zboží a podílela se na stavbě e-shopu. Později jsem otevřela kamennou prodejnu v Novém Boru se specializací na prodej komponentů, skleněných korálků a vybavení pro výrobce bižuterie. Obchod i internetový obchod dodnes fungují. https://www.beadsperlen.cz/ Bohužel pro mě v práci nebyla možnost se posunout dál. Lákala mě vlastní tvorba. Působila jsem tři roky ve výtvarné skupině Natělo, pořádala jsem výstavy a společné prezentace na veletrhu Euroregion Tour v Jablonci nad Nisou. 

V současnosti mě živí workshopy a prodej drobných suvenýrů z bižuterie a skla. Baví mě navrhovat vlastní šperky a podnikat nové projekty, které se mi zatím daří skloubit s rodinou. Pracuji hlavně z domova, protože od roku 2016 jsem na rodičovské dovolené. Mám dva syny Vojtu a Tomáše. Vojta hraje hokej za Českou Lípu. Tomáškovi budou v únoru 4 roky a zároveň mi zanikne rodičovský příspěvek. Podnikání mám jako vedlejší činnost. Utvářím vlastní webové stránky s e-shopem: https://www.atelier-minart.com/

Jsem samozvaný sklářský průvodce a propagátor řemesla. Původně jsem malířka skla, studovala jsem na stejné škole jako oba moji rodiče v Kamenickém Šenově, pak i v Novém Boru. Mohu tedy právem obě školy srovnávat. Díky studiu znám mnoho výtvarníků žijících poblíž Nového Boru a baví mě historické souvyslosti sklářského průmyslu i jeho moderní transformace.  https://www.atelier-minart.com/kontakt/

Žiji a v souladu s místem do kterého jsem se narodila. Práce je poslání, které je potřeba naplnit a jehož smysl stále hledám.

https://goodby.glass/2021/11/03/anna-mikesova-rozhovor-goodbyglass-blog-skleneny-sperk/