Obrázky skvěle doplní obsah článku a vzbudí ve čtenářích zájem ho otevřít. První obrázek se zároveň zobrazí i v náhledu. Zajímavý úvodní obrázek vám tak pomůže zvýšit atraktivitu vašeho článku.

Úvodní odstavec čtenářům sděluje hlavní téma článku. Pokud jej zobrazíte i v přehledu všech článků, pomůžete čtenářům s rozhodováním, který příspěvek je pro ně zajímavý. Nezapomeňte úvodní odstavec odlišit od zbytku textu. V následujících řádcích najdete další tipy, jak články upravovat.

ZACHOVÁNÍ TRADIČNÍHO ŘEMESLA 

cílová skupina

Pokud jste člověk zvídavý a chcete se něco nového dozvědět, rádi zkoušíte nové věci, takzvaně na vlastní kůži, tak můžete! Dali jsme do kupy prostor uprostřed čisté přírody, kde na vás dýchá vůně lesa a doby dávno minulé, plné roubených chalup na úpatí Lužických hor. Nechte nás nahlédnout do tajů Vaší kreativní duše, kdy se společnými silami budeme snažit zrealizovat Váš vysněný projekt.

vize

20.4.2021 jsem se s dětmi podívala do prostor bývalé brusírny skla v Rousínově a ukážu vám svoji představu, jak bych s ním naložila. Třípatrová budova spíš továrního vzhledu je hned u silnice vedoucí k turistické trase na zříceninu hradu Milštejn v krajině se vzduchem tak čistým, že nedaleko dokonce sídlí plicní sanatorium. Kolem teče potok poklidným tempem. Přízemí zaujme obrovskými okny, zasklenými moderní vitráží. Na zahradě je prostor k zastavení na hřišti s malým posezením. Uprostřed šedobílé fasády je ručně malovaným písmem: NA BRUSÍRNĚ. U vchodu je barevně vyobrazené logo Regionální značky LHMK (Lužické Hory a Máchův Kraj)

Vítejte v krajině pod Klíčem a pojďte se podívat dál...

poslání

Sklářská tradice je s tímto regionem nesmazatelně spjata. Řemeslo a ruční práce je to, co nás baví a čemu se chceme věnovat. Nejsou to pouze sklářské techniky například broušení skla nebo pískování, malování na sklo, vitráže, mozaika a fusing. Tvůrčí proces rozvíjí náš vnitřní svět a naučí nás pokoře, úctě k řemeslu a trpělivosti. Chtěla bych vyzdvihnout zejména terapeutický přínos takového počínání. Začínáme od jednoduchých úkolů jako je skládaní barevných korálků, jednoduchou kompozicí náušnic až ke složitějším vzorům a technikám, například broušeným svícnem nebo lepenou mozaikou. Skvělé na tom je, že si to můžete sami vyzkoušet, pod vedením odborníků přímo tady a teď. V chráněném prostředí naší Korálkové dílny, kde čas běží tak, jak potřebujete abyste byli se svým výtvorem spokojeni. Můžete sami navrhovat a kombinovat, můžete to i zkazit a nikdo vám nedá přes prsty, Buďte kreativní! všechno je to proces, který si sami řídíte a ve kterém se učíte naslouchat svým pocitům. To oceníte i v běžném životě, až se vrátíte zpět do rušného města.

záměr

Přeji tomuto místu, aby se stalo kulturním svatostánkem, a tak jedním z cílů je, stát se součástí Křišťálového údolí. Oficiální sítě sklářských center Libereckého kraje. Oživujeme tradiční sklářské technologie, pomáháme je zachovat pro naše děti a učíme je s nimi zacházet. Tvoření je hra a hravé je i učení, to je jedna z myšlenek projektu.

náplň

Tak jako staří mistři z dob minulých řídíme si i my, jak jinak než podle ročního období. Zima je časem rozjímání a příprav na letní sezónu. Tvoříme v klidu, každý svým tempem, podle stávajících vzorů a vznikají návrhy na nové kolekce. Jsou to hlavně drobné skleněné objekty a suvenýry z korálků, které budeme prodávat v hlavní, letní sezóně. Dáváme prostor pro velice oblíbené tematické tvoření. To znamená, že když budou třeba zrovna Velikonoce, můžete očekávat workshop s originální dekorací. Také nabídka v prodejní galerii bude plná výrobků s tímto motivem, a nejen ze skla. Chceme nabídnout i lokání suroviny a produkty. Doufám, že se vám naše nabídka zalíbila!

výstupy

Vstupní místnost je chladný a tmavý prostor bývalé brusírny s náhonem, který pomocí vody z nedalekého potoka poháněl brusičský stroj. Je libo trocha historie? Pak jste tu správně! Nebudeme vás nutit suchým výkladem. Jsme popularizátoři sklářských řemesel. Seznámíme vás se vším, co bude třeba a přejdeme rovnou k věci. Když budete jenom projíždět a nezbylo vám moc času si něco vyzkoušet v dílně, nahlédněte alespoň do prodejní galerie. Máme tu drobné skleněné suvenýry, ručně vyráběné šperky a bižuterii z korálků. Skleněné obrázky a svícny, skleničky zdobené pískováním a rytinou. Jsou vystavené v bílých vitrínách v příjemném a pohodovém prostředí s obrazy, co visí nad pohodlnou pohovkou, kde můžete rozjímat nad šálkem dobrého čaje nebo kávy.

spolupráce

Jde o takzvaně sdílený prostor, kde se setkávají různí " srdcaři " a proto zde najdete nahrávací a fotografické studio i pingpongový stůl stejně jako místnost na cvičení jógy. Oknem z kavárny vidíte na zahradu, kde si hrají naše děti. Pro kvalitní trávení volného času mají na pozemku postavenou Jurtu, kde se pod odborným vedením vzdělávají. Jsou tu místní děti, děti našich lektorů společně s dětmi, které jsou tu na prázdninách a příměstském táboře. Občerstvení je v prostoru uvnitř společně s klubovnou, kde je při chladnějším počasí možnost se ohřát u krbu.

Začínáme

Osobně mám nejraději, když každý dělá to, co ho baví. Co vás nejvíc baví? Mě naplňuje, když můžu vytvářet nové prostory a přizpůsobovat je potřebám svého okolí. Nedělá mi problém něco vyčistit, zasádrovat a úplně ze všeho nejvíc miluji barvy. Malování je moje doména, zabírám si malování loga na fasádu a dokážu nacítit prostory uvnitř a pak to realizovat. Takže si řekneme co, kde bude a vyhrneme si rukávy!

dílčí úkoly

Je důležité, aby prostor kolem budovy zaujal kolemjedoucí a už z dálky lákal k nakouknutí. Čistý a upravený vchod je nutností. Kolem plotu skalka a nějaké záhonky s kytkami. Takovou práci zvládnou i děti a jistě je to bude bavit se na tom podílet. Jak jsem psala v úvodu, na fasádě by měl být nápis NA BRUSÍRNĚ a logo místní regionální značky. V Libereckém kraji regionální prodejny chybí. Dveře do galerie musí být jako otevřená náruč. Vstupní místnost je galerií, kde si návštěvníci budou moci vybrat z nabídky hotových výrobků. Zároveň to bude otevřená dílna, kde budou kouty, kde se bude tvořit. Vybavení a materiál bude v regálech u zdí. Prostory čisté, bílé s jemným tónováním na stěnách a dobrým osvětlením.

Zřizuji místo pro korálkovou dílnu. Materiál na výrobu oblíbených motivů, podložky a pomůcky mám k dispozici. Stůl a vybavení na výrobu šperků a pár židlí pro začátek stačí. Další koutek v dílně bude místem kde bude malá bruska a pícka na fusing. Další pomůcky se pořídí podle poptávky. Rozšiřovat by se mohlo třeba také díky dotacím z Libereckého kraje, který pravidelně vyhlašuje program na podporu řemesel.

V klubovně je zázemí na občerstvení a v dalším prostoru je možnost protažení ve studiu jógy. Focení a propagace probíhá v multimediálním prostoru. Výrobky prodáváme také na e-shopu. Je nutné dělat fotodokumentaci z procesu a vkládat příspěvky na sociální sítě a být v kontaktu s potenciálními zákazníky.

Jeden kout v galerii je vyčleněný na výtvarné práce dětí. V rámci kvalitně stráveného času si výtvory sami instalují a dívají se na ně s odstupem času.

finanční rozvaha

Odpověď na otázku, z čeho k nám putují peníze? Je to prodej drobných výrobků v ceně 50-150,- Kč. Sama jsem schopná vyrobit a prodat 2.000 kusů za rok. To by mělo být minimum. Další výrobky jsou ručně vyráběné šperky v ceně 350,- 1500,- Kč. Momentálně jich vyrobím asi 100 kusů ročně. Další příjem bude z workshopů a postupně najdeme místa kam budeme výrobky dodávat ke komisnímu prodeji. Našimi odběrateli budou především oblíbené turistické cíle nejen v Libereckém kraji. A nezapomeňme, že prodej je o emocích. :-)